Питання про узаконення самовільно побудованих будинків дуже актуальне в нашій країні. Реалії нашого часу такі, що в Україні легше спочатку побудувати будинок, а вже потім думати про його узаконення.  Така закономірність існує у зв’язку з тим, що отримати всі необхідні дозволи, будівельні паспорти, для проведення будівництва досить складно.

Що в Україні визначається як самовільно побудована будівля?
Самовільною будівлею вважається об’єкт, який побудований без відповідного дозволу або без затвердженого проекту, або на території, що не була відведена для цієї мети, або з порушенням будівельних норм. Таким об’єктом не можна розпоряджатися, а якщо буде встановлено, що будинок був побудований з грубим порушенням будівельних норм, даний об’єкт може бути навіть знесений. Але навіть якщо будинок буде побудований з урахуванням усіх будівельних норм, власника такої будови можуть зобов’язати виплатити штраф.

Узаконення самовільно побудованих будинків здійснюється згідно порядку, встановленого в Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Будівлі, які підпадають під дію Наказу:

  • споруди, збудовані з 5.08.1992 до 12.03.2011, а саме: індивідуальні (садибні) житлові будинки, дачні, садові будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них;
  • споруди I та II категорії складності, будівництво яких здійснено до 12.03.2011, а саме: громадські будинки, будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.

Для того щоб ввести в експлуатацію будинок, який був побудований без отримання відповідного дозволу, необхідно пройти певні етапи його узаконення і зібрати необхідний пакет документів. Процес узаконення самовільно побудованих об’єктів може зайняти досить тривалий час – від півроку і більше. З нашою допомогою час на узаконення будинку буде підлаштований під ваші потреби.

Введення в експлуатацію закінчених об’єктів відбувається тільки на підставі реєстрації в такому органі, як інспекція архітектурно-будівельного контролю, яка знаходиться за місцем розташування об’єкта.

Необхідний для реєстрації пакет документів:

  1. заява встановленого зразка (підписується усіма співвласниками ділянки та об’єкта);

  2. декларація про готовність до експлуатації у двох екземплярах (складається за встановленою формою);

  3. звіт технічного обстеження, який складається сертифікованими спеціалістами (виключення, для котрих звіт немає необхідності оформлювати: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, прибудови до них загальною площею до 300 кв. метрів включно, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них загальною площею до 100 кв. метрів. Для вказаних споруд достатньо технічного паспорта.

  4. нотаріальні копії технічного паспорта та документа на земельну ділянку;

  5. копія паспорта та ідентифікаційного коду;

  6. нотаріальна довіреність на нашого юриста.

Процедура реєстрації самовільного будівництва:

  1. Реєстрація декларації та введення в експлуатацію будівлі здійснюється безоплатно протягом 10 роб. днів з дати подання пакета документів;

  2. Протягом 7 календарних днів, з дати введення в експлуатацію, необхідно надати копію декларації до органу місцевого самоврядування (місцевого органу виконавчої влади) за місцем будівництва;

  3. Інспекція приймає рішення щодо накладення штрафних санкцій за будівництво з порушенням законодавства.

Враховуючи складність процедури по узаконення самочинно побудованого будинку, кращим виходом у такій ситуації буде звернення до спеціалістів юридичної компанії “БРОВАР ЮСТ”. З нашою допомогою все відбувається швидко, чітко і вчасно. 

До кінця 2015 року діяла «будівельна амністія», яка передбачала введення певних самочинно побудованих у період з 05.08.1992 року до 12.03.2011 року об’єктів в експлуатацію на основі технічного обстеження без застосування штрафів за будівництво, експлуатацію та використання таких об’єктів.

Законодавство що регулює питання:

  • Закон України від 16 листопада 1992 року № 2780-XII “Про основи містобудування“;
  • Закон України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI “Про регулювання містобудівної діяльності“;
  • Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2015 № 79 “Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж”.