Проектна документація є одним з найважливіших етапів будівництва будь-якої споруди. Вона визначає всі етапи будівництва, а також матеріали та обладнання, які будуть використовуватися. Зміни в проектну документацію можуть бути внесені на будь-якому етапі будівництва, але вони повинні бути погоджені з усіма зацікавленими сторонами, такими як архітектор, проектувальник, генпідрядник, замовник та ін.
- виявлення помилок в проектній документації;
- зміни вимог замовника;
- зміни нормативно-технічних документів;
- непередбачених обставин, таких як погодні умови або форс-мажорні обставини.
Внесення змін в проектну документацію може мати різні наслідки. Наприклад, зміни можуть призвести до збільшення термінів будівництва, вартості будівництва або погіршення якості споруди. Тому перед внесенням будь-яких змін в проектну документацію необхідно ретельно все обміркувати і врахувати всі можливі наслідки.
Тому, внесення змін в проектну документацію – це складний і відповідальний процес, який вимагає дотримання певних правил і процедур.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Закон), внесенням змін до проектної документації є:
- зміна об’єму, габаритних і інженерно-технічних характеристик об’єктів будівництва;
- зміна функціонального призначення об’єктів будівництва;
- зміна виду забудови;
- зміна категорії складності об’єктів будівництва;
- зміна містобудівних умов та обмежень забудови території;
- зміна призначення земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти будівництва, або зміна їх меж;
- зміна власника (володаря) земельної ділянки, на якій розташовані об’єкти будівництва, або зміна його статусу.
Зміна проектної документації може бути внесена як до проектної документації на будівництво об’єктів, так і до проектної документації на реконструкцію об’єктів.
Внесення змін до проектної документації на будівництво об’єктів здійснюється в порядку, встановленому статтями 36-39 Закону.
Внесення змін до проектної документації на реконструкцію об’єктів здійснюється в порядку, встановленому статтями 40-42 Закону.
Для внесення змін до проектної документації необхідно розробити технічну документацію на внесення змін до проектної документації (далі – технічна документація).
Технічна документація повинна містити наступні документи:
- пояснювальну записку;
- ситуаційний план;
- графічні матеріали;
- кошторисні розрахунки.
Технічна документація розробляється проектною організацією, яка розробляла проектну документацію на будівництво (реконструкцію) об’єкта.
Технічна документація на внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта підлягає погодженню в порядку, встановленому статтями 37-39 (40-42) Закону.
Після погодження технічної документації на внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта вона затверджується замовником будівництва (реконструкції) об’єкта.
Затверджена технічна документація на внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта є підставою для внесення змін до дозвільних документів на будівництво (реконструкцію) об’єкта.
Внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта без погодження та затвердження в установленому порядку не допускається.
Внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта здійснюється за рахунок замовника будівництва (реконструкції) об’єкта.
Порядок внесення змін до проектної документації
- Замовник будівництва (реконструкції) об’єкта звертається до проектної організації з проханням розробити технічну документацію на внесення змін до проектної документації.
- Проектна організація розробляє технічну документацію на внесення змін до проектної документації.
- Технічна документація на внесення змін до проектної документації погоджується з органами містобудування та архітектури, а також з іншими заінтересованими органами, у випадках, передбачених законодавством.
- Технічна документація на внесення змін до проектної документації затверджується замовником будівництва (реконструкції) об’єкта.
- Затверджена технічна документація на внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта є підставою для внесення змін до дозвільних документів на будівництво (реконструкцію) об’єкта.
- Внесення змін до проектної документації на будівництво (реконструкцію) об’єкта здійснюється за рахунок замовника будівництва (реконструкції) об’єкта.